Haber

Filipinler’de sürücüler toplu taşıma modernizasyonunu protesto etmek için greve gitti

Filipinler’de hükümetin toplu taşıma araçlarını modernize etme planını protesto eden binlerce sürücü ülke genelinde greve gitti.

Yerel basında çıkan haberlere göre, sürücüler hükümetin eski banliyö araçlarını aşamalı olarak trafikten kaldırmayı hedeflediğini ve planın birçok insanın geçimini olumsuz etkileyeceğini söylüyor.

Başkent Manila’nın Quezon City bölgesinde toplanan binlerce sürücü ve destekçileri, Ulaşım Düzenleme Dairesi’ne yürüyerek basın açıklaması yaptı.

Göstericilere destek veren Filipinli personel ve köylü ittifakı örgütü “Bayan” Genel Sekreteri Renato Reyes, protestolara toplumun tüm kesimlerinin destek vermesi gerektiğini belirtti. sözünü kullandı.

Eski ulaşım araçlarını kullanan birçok sürücünün yeni araç alacak durumda olmadığını belirten göstericiler, Manila’da “yolların kralı” olarak bilinen eski banliyö araçlarının kaldırılmasının ülkenin renkli kültürünü de yok edeceğini düşünüyor.

Öte yandan, sürücülerin grevi nedeniyle ulaşımda yaşanan aksaklıkları gidermek için hükümetin devlete ait araçları seferber ettiği bildirildi.

Ulaştırma Bakanı Jaime Bautista, grevin hükümetin aldığı tedbirlerde büyük bir aksamaya yol açmadığını açıkladı.

Bautista, kamu düzenini ihlal eden sürücüler hakkında cezai işlem uygulanacağını söyledi.

Filipinler Devlet Başkanı Ferdinand Marcos Jr. da polis raporlarına göre ülke genelinde ufak tefek vakalar dışında rastgele bir sorun yaşanmadığı bilgisini paylaştı.

Filipinler hükümeti, 2017 yılında açıklanan ulaşım araçlarının modernizasyon planı çerçevesinde, ABD askerlerine ait eski araçlardan dönüştürülen küçük ve renkli banliyö otobüslerini hava kirliliğine neden oldukları gerekçesiyle kademeli olarak trafikten kaldırmak istiyor.

Yalnızca Manila’da yaklaşık 40.000 yolcu banliyö araçlarını kullanıyor.

haber-yayladere.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu