Haber

Avrupa Parlamentosu’ndan Ukrayna’ya her türlü silahın gönderilmesi çağrısı

Belgeye göre milletvekilleri istisnasız her türlü silahı kullanmakta serbesttir. “Ukrayna Silahlı Kuvvetleri”Ukrayna’ya ne verilmesi gerektiğini ve Ukrayna’nın ‘uluslararası toplum tarafından tanınan tüm toprakları üzerinde tam kontrolü yeniden kazanabilmesi’ için cephane arzını artırma çağrısında bulunan bağlayıcı olmayan bir kararı kabul etti.

Avrupa Parlamentosu ayrıca AB’yi Rusya ve müttefiklerine yönelik onuncu yaptırım paketini önemli ölçüde genişletmeye ve Şubat ayı sonuna kadar yeni bir kısıtlama listesi kabul etmeye çağırdı. Parlamenterler aynı zamanda daha önce uygulanan yaptırımların daha etkili hale getirilmesini ve kısıtlamaları aşma girişimlerine karşı acil önlemler alınmasını talep etti.

Rusya’nın dondurulmuş mal varlıklarına bir an önce el konulması ve bu paranın Ukrayna’nın yeniden inşasına yönlendirilmesi çağrısında bulunan milletvekilleri, Rusya’nın ihtilaf sona erdikten sonra Ukrayna’ya yüklü miktarda tazminat ödemesi gerektiğini vurguladı.

Belgede ayrıca Avrupa Parlamentosu’nun Ukrayna, Avrupa Komitesi ve Avrupa Konseyi’nin ülkenin Avrupa Birliği’ne katılımı konusunda müzakerelere bu yıl başlamasını beklediği belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu